Tijda Form İçeriği


Sinemaki Yaprağı

Kalın bağırsak üzerinde kuvvetli bir müshildir. Tıbbi dozlarda karın ağrısı yapmasına karşılık, mide bulantısı ve kusma yapmaz. 4 veya 5 gramı ilk 2 saat içinde ishal yapar.


Rezene Meyvesi

Midevi gaz söktürücü, süt arttırıcı, idrar arttırıcı, iltihap giderici, solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır.


Mısır Püskülü
Zengin potasyum içeriği nedeni ile diüretik etkilidir. Sistit ve romatizmada ve gutta halk arasında diüretik olarak kullanılmaktadır. İdrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır.

Kiraz Sapı
İdrar arttırıcı, kabız ve kuvvet vericidir.

Anason Meyvesi
Sekretolitit, sekretomotorik, ekspektoran, spazmolitik, karminatif ve antiseptik etkilidir. Solunum yolları enfeksiyonları ve öksürüklerinde ekspektoran; mide bağırsak şikayetlerinde hazımsızlık ve gaz hallerinde karminatif olarak kullanılır. Ayrıca yatıştırıcı ve tezkin edicidir.

Şakayık Çiçeği
Yatıştırıcı etkilere sahiptir. Sarada ve öksürüğe karşı kullanılır.

Dağ Kekiği
Uçucu yağındaki fenolik maddelerden dolayı kuvvetli anti-bakteriyel ve ekspektoran etkilidir. Uçucu yağdaki timol (izomerikarvakrol) broınşlar üzerinde spazmolitik etkisi yanında sekretolitik etkide göstermektedir. Antibakteriyel , sekretolitik , bronkospazmolitik etkileri nedeni ile solunum yolları enfeksiyonlarında, soğuk algınlığında, kuru ve balgamlı öksürüklerde çay ekstrelerinden hazırlanmış ilaçlardan yararlanılmaktadır. Yağ çözücü ve kolesterol tligerisitte kullanılır. Uyarıcı ve halsizlikte tezkin edicidir.

Biberiye
Safra ve ince bağırsak spazmolitiği ve dolaylı olarak pozitif inotrop etki saptanmıştır. Dahilen karminatif, stomaşik ve koleritik etkilidir. Haricen kan dolaşımını hızlandırmakta ve romatizmada analjezik etki olarak, haricen: adele ve romatizmal ağrılarda, ayrıca doğal ayak bakım ürünlerinde uçucu yağ ve yaprak ekstreleri halinde kullanılmaktadır. Hazım sistemi uyarıcısı, safra arttırıcı, idrar söktürücüdür. Kollesterol ve tligerisiti düşürür, yağ çözücü etkilere sahiptir. Selülit, halsizlik, kansızlık, karaciğer yağlanmasında kullanılır.

Funda Yaprağı
İdrar söktürücü, idrar yolları dezenfektanı ve kabız etkilere sahiptir. Mümkünse taze değil, kuru drog kullanılmalıdır, taze drogun etkisi daha kuvvetlidir. Yağ çözücü ve kolesterole karşı kullanılır. Haricen suyu selülitte kullanılır.

Maydanoz Tohumu
Kuvvetli diüretik etkilidir. Apiol vemiristisinden dolayı spazmolitik ve uterus düzenleyicidir. İdrar yolları antiseptiği, Ayrıca halk arasında adet bozukluklarında emenagog, safra söktürücü olarak kullanılır. İdrar söktürücüdür.