Arı Ürünleri Katkılı Yeni Ürünlerin Ticarileştirilmesi İle İlgili Özel Sektörle İlk İşbirliği Protokolünü İmzaladık

Üniversitemiz, Kalkınma ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında  geliştirilen arı ürünleri katkılı yeni ürünlerin ticarileştirilmesi ile ilgili özel sektör ile ilk işbirliği protokolünü imzaladı.

Yerel ve Bölgesel Kalkınmaya büyük önem veren Bingöl Üniversitesi, kalkınmayı sağlamak amacıyla iş birliği protokollerine imza atmaya devam ediyor. Bingöl Üniversitesi bu kapsamda özel sektörle İlk Akademi-Sanayi İş Birliği Protokolünü TİJDA Şirketi ile yaptı.

Bingöl Üniversitesi ile TİJDA Gıda İnş. Med. San. Ltd. Şti arasında Kamu Sanayi İş Birliği kapsamındaki Protokol; Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, TİJDA Gıda İnş. Med. San. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Önal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Ürün geliştirme projesinde görev alan pikom Koordinatör Yardımcısı Veysel Süzerer, Dr. Öğr. Üyesi Dilhun Keriman Arserim Uçar'ın katılımıyla gerçekleşti. Rektörlük makamında imzalanan protokolle birlikte, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının finanse edilen, YÖK’ün koordine ettiği Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” Alanında Pilot Üniversite Seçilen Bingöl Üniversitesi, bölgesel kalkınmanın da öncülüğünü yapacak.

İmzalanan protokol hakkında konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Protokol kapsamında Üniversitemizde, gerçekleştirilen proje çalışmalarından ortaya çıkan/çıkacak inovatif ürünlerin ticarileşme ve markalaşma süreçlerine pozitif bir katkı sağlamasının yanında, TİJDA Gıda İnş. Med. San. Ltd. Şti. ile birlikte gerçekleştirilecek yeni ARGE ve ÜRGE çalışmalarıyla hem Üniversite-Sanayi işbirliğinin güçlenmesine, hem de Üniversitemizin Kamu Sanayi İş Birliği platformu paydaşlarının artmasına katkı sağlanmış olacak. Hayırlara vesile olsun” dedi.

TİJDA Gıda İnş. Med. San. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Önal ise "Üniversite ile geliştireceğimiz ürünlerle arıcılık sektöründe yeni istihdam alanları ve alternatif kazanç alanları da oluşturacağız. Ayrıca, yeni ürünlerle Bingöl balının tanınırlığına  katkı yapacağız. Yapacağımız işbirlikleri ile yeni ve inovatif ürünleri gıda sektörüne kazandıracağız. Bu anlamda Üniversitemiz bizim için büyük bir kazanç. Bingöl Üniversitesi gibi önemli bir kurum ile protokol imzaladığımızdan dolayı çok mutluyuz. Başta Bingölümüz olmak üzere herkese hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında, ilk defa bazı Arı Ürünleri katkılı gıda ürünleri geliştirildi. Ürünlerin yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenmektedir.